menü


Sayı-8 : Aralık 2008

Aylık düşünce ve edebiyat dergisi Temrin, Aralık sayısını "Yahya Kemal Özel Sayısı" olarak yayımladı. Kısa bir süre önce yayın hayatına atılan Temrin dergisi, geçtiğimiz iki sayısında açtığı dosyalarla edebiyat dünyasının dikkatini çekmişti. 2008 yılının son sayısını Yahya Kemal'e ayıran dergi her ay düzenli olarak yayımlanıyor.

Temrin dergisinin Yahya Kemal Özel Sayısında Prof. Dr. Bilal Kemikli ile yapılan röportaj dikkat çekiyor. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi olan Bilal Kemikli, Bektaşilik üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor. Tasavvuf Edebiyatı Kürsüsü Başkanı olan Bilal Kemikli, Bektaşilik konusunu Yahya Kemal eksenli değerlendiriyor. "Yahya Kemal Bektaşi miydi? Hangi Bektaşi Tekkelerine devam etti? Şiirlerinde Bektaşiliğin izleri var mı? Şiirlerini hangi Bektaşi şeyhinin huzurunda okudu?" gibi soruların cevaplarının verildiği röportaj Yahya Kemal'i daha yakından tanımak isteyenlere ışık tutacak.

Derginin Yahya Kemal'e ayırdığı 8. Özel sayısında Kibar Ayaydın, Melek Altun, Mustafa Özçelik, Gülay Çil, Vedat Ali Tok, Hatice Eğilmez Kaya gibi isimler yer alıyor. Deneme, inceleme-araştırma yazılarıyla Aralık ayında okurun karşısına çıkan Temrin, bir yılını doldurmadan ilk özel sayısını yayımlamış oldu.

Yeni kalemleri edebiyatımıza kazandırmayı hedefleyerek yola çıkan dergide her ay yeni kalemlerin seviyeli yazılarını okumak mümkün. Ustalarla yeni kalemlerin bir arada yazı meşk ettiği dergi İstanbul merkezli ve ülke geneline dağılıyor.

Şiir

Merdiven/Ali Osman Dönmez
Dağ Kuşu/Kalender Yıldız
Şiir Bitti/Uğur Nail Uzunok

Öykü

Puslu Metruk Ev/Nazan Koral
Köy Gofreti/Sibel Giray Özşirin
Orkide/Recep Şükrü Güngör

Deneme

Vaveyla/Hüseyin Bayçöl
Heykelli Park/Hüdayi Can
Günlüklerle Baş Başa/Şeref Yılmaz
Kiralık Ağlayıcılar/Berat Demirci
İnsan Kendini Yazar/Ahmet Albayrak
Unutmak Hatırlamak ve Affetmek Üzerine/Selma Ayerdem
Ahde Vefa/Semra Topçu

Makale

Edebiyat Kavramı Üzerine/Tahsin Yıldırım

Eleştiri

Savaş İkinci Perdede Çıkacak/Reyhane Kemerli
Bir Avuç Toprak/Nazmiye Denizer

Gezi

Yedi Tepeli İstanbul'un Yedi Kuleli Zindanları/M. Sami Şimşek

Sayılarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir