menü


Sayı-66 : Temmuz-Ağustos 2014

Edebiyat dergileri, medeniyet ve kültürün yaşanması ve yaşatılması adına ortaya konulan karşılıksız hesapsız beklentisiz bir yaşama ve yaşatma gayretinin kağıda kapağa yazıya bürünmüş halidir. Bir avuç gönüllünün ve kıyıda köşede bir yerlerde maddi planda gösterişin cakanın kol gezdiği mekânlardan, nûş edilen envai çeşit şeylerin, bir instigram görgüsüzlüğünde teşhir edildiği sanal dünyalardan uzak durabilme iradesine sahip ulvi ruhların varlığı ile varlık bulmanın kasırdan hisarlarıdır edebiyat dergileri. Kasırdandır zira içinde yankılanan ulvi sesin kuvvetinde naif, kırılgan ve münkesirdirler. Münkesirdirler zira bir medeniyetin fuzuli makamında hüznü, yeri geldiğinde fazıl bir feryadı, yeri geldiğinde nazımane bir aykırılığı taşırlar bağırlarında.

İşte bütün bu herc ü merc arasında Batı medeniyeti ile yüzleştiğimiz günden beri dilimize pelesenk olan aydınlanma kavramı sadece yüzeysel sloganlardan öte geçememişken. Gazeteleri ve medyası yönüyle taklitte dahi kalabilseydik, batı medyası gibi onlarda da var olan popüler kültüre ve yozlaşmaya rağmen dik durabilen bir yanımız olurdu. Ama o yanımızın yegâne hamili bugün bu coğrafyada edebiyat dergileridir.

Bu gayret ve mülahazalarla yola çıkışımızın altmış beşinci adımında bizimle birlikte olan yazarlar şöyle: Ömer KÜÇÜKMEHMETOĞLU, Hürrem TÜRKARSLAN, Burak ÇAVUŞ, Mehmet SAĞLAM, Hatice EĞİLMEZ, Onur AKBAŞ, Tugay KABAN, Ömer Faruk ÜNALAN, Erinç BÜYÜKAŞIK, Ayşegül ERİM.


Sayilarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir