menü


Sayı-60 : Temmuz-Ağustos 2013

60. sayısına ulaşmış olan Temrin Edebiyat Dergisi bir kez daha okurlarıyla buluşmak için hazır. Derginin kapağındaki ana spot olan “Hasan Ali Toptaş ve Ferit Edgü’de değişen taşra” isimli yazı dikkat çekiyor. Yazıyı Erinç Büyükaşık kaleme almış.

Bu sayıda biri Yusuf Bal’a ait olan ilginç bir görsel şiir olmak üzere toplamda altı adet şiir yer alıyor. Sayının diğer şairleri şöyle: A. Barış Ağır, Erdi Demir, Nergihan Yeşilyurt, Tevfik Hatipoğlu, Tugay Kaban ve Nurdal Durmuş.

Son zamanlarda inceleme yazılarına sıklıkla yer veren Temrin bu sayıda da tavrını korumuş ve nitelikli incelemeleri okurun beğenisine sunmuş. Konu odaklı inceleme yazılarının yanı sıra, Arzu Eşbah’ın son kitabı “Her-Câi Aşk” ın da bir değerlendirmesi mevcut. Bu değerlendirme Nihan Işıker tarafından yapılmış. Ömer Küçükmehmetoğlu’nun çevirdiği Rızaettin Fahrettin’e ait olan “Şiir ve Ahmet Mithat” isimli yazı ile Temrin’de sıklıkla ismini gördüğümüz Fatih Yavuz Çiçek’in kaleme aldığı yazı olan “Mehmet Akif’in Safahat Eksenli Şiir Yolculuğu” arşivlere seçkin katkılar sunacak nitelikte.

Derginin bu sayısında, bir klasik haline dönen Seyr-i Fuad köşesine ses veren Şahin Aybay, Zeki Demirkubuz’un yazıp yönettiği 1997 yapımı olan ve akıllarda iz bırakan bir filmi yazmış: “Masumiyet”

Daha önce herhangi bir matbuda bir çalışması yer almamış genç kalemleri bünyesinde ağırlayan “Gözağrısı” köşesi bu sayıda yer almamış. Yeni kalemlerin edebiyata kazandırılması açısından önemli bir bölüm olarak dikkatleri çekmişti.

Kültür sanat sayfasından çok haber-yorum biçimde ilerleyen Devran köşesi de yine yerini almış ve Nergihan Yeşilyurt tarafından hazırlanmış.

Başlangıç yazısı olan “Derginin Notu” bölümününde, derginin uzun zamandır editörlüğünü yürüten Elif Nuray, Eylül ayı itibariyle derginin künyesinde değişiklik olacağını ve dergi editörlüğünü Onur Akbaş’a devredeceğini not düşmüş. Veda niteliğinde olan editörden yazısı derginin ilk sayfasında okuru karşılıyor.

İstikrarlı adımlarla ilerlemeye devam eden Temrin, 60. sayısı ile de arşivlere seçkin bir katkı yapacağa benziyor.


Sayilarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir