menü


Sayı-44 : Aralık 2011

"hilmi yavuz geçilmez!"/gibi bir şey miydi yazan,
ona benzer bir şeydi/şiirin dağlarında... (Servet Gündoğdu)

Geçtiğimiz ayın 25’i, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından “Hilmi Yavuz Günü” ilan edildi. Üniversite senatosu Hilmi Hoca’ya fahri doktora payesi verdi ve ardından bir de Hilmi Yavuz paneli düzenlendi. Hoca’yla birlikte dolu dolu iki gün geçirdik. Akşam yemeğinden sonra başlayan ve Hilmi Hoca ile Prof. Dr. Burhanettin Tatar arasında ilerleyen muhabbetinse tadına doyamadık. Kısacası büyülü bir hafta sonuydu ve Hilmi Hoca’yla Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay hocamızın şen kahkahaları hala kulaklarımızda… Fazla söze ne hacet; bir büyü’sün Hilmi Yavuz…

Bu sayımızın dosya konusunu Rus yönetmen Tarkovski’ye ayırdık. Şiirsel sinemanın öncülerinden olan Tarkovski hakkında yazılmış üç nitelikli yazıya yer verdik bu ay. Necip Tosun “Tarkovski Sineması ve ‘Kurban’” başlıklı yazısında Tarkovski’nin Kurban isimli filmini ele aldı. Sadık Yalsızuçanlar “Derviş Sinemacı: Andrey Tarkovski” başlıklı yazısında Mühürlenmiş Zaman isimli kitabından hareketle Tarkovski’nin sinema anlayışını yazdı. Ebru M. Kayır “Aynalar Koridorunda Kendine Göz Arayan Adam” başlıklı yazısında Tarkovski’nin Ayna isimli filmine dair bir okuma yaptı.

Bu sayımızın şairleri Servet Gündoğdu, Taner Cindoruk ve Ferhad Gülsün. Servet Gündoğdu’nun “Yalın Okuma” başlıklı şiiri farklı okumalara müsait bir şiir. Özellikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bekir Şakir Konyalı’nın “Ses’siz” isimli öyküsü deneysel açıdan önemli bir öykü. Öyküde imkânları zorlayan bir isim Konyalı… Hasan Parlak, Yusuf Karabel ve Ayşe Aldemir bu sayımızın diğer öykücüleri.

Şeref Yılmaz “Halk Etimolojisi”, Ayhan emir Yolcu “Cahit Zarifoğlu’nun Koşu’su” ve Semra Bilgin “Cenab’da Hikmet Gecesi Yahya Kemal’de Tecelli” başlıklı yazılarıyla bu sayımıza katkıda bulundular.

Bu ayki söyleşi konuğumuz öykücü Necip Tosun. Necip Tosun, öykücülüğünün yanı sıra öykü üzerine de kafa yoran, yazan bir isim. Necip Tosun ile Mehmet Öztunç konuştu.

“Ödülün Hikâyesi” köşesinde bu ay Nihan Kaya’yı ağırlıyoruz. Nihan Kaya 2004 TYB Öykü Ödülü’nü alan kitabı Çatı Katı’nın ödüle uzanan hikâyesini anlattı.

Alperen Köseoğlu çizimleriyle kapağımıza renk kattı.

Son olarak, Kalender Tufan “künye” köşesinde kitapların ve Seda Ülke “devran” köşesinde sanat ve edebiyatın izini sürdü.

Gelecek sayılarda buluşmak ümidiyle…

Sayilarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir