menü


Sayı-43 : Kasım 2011

Geçtiğimiz aylarda iki önemli kitap yayımlandı. Umberto Eco’nun “Genç Bir Romancının İtirafları” ve Orhan Pamuk’un “Saf ve Düşünceli Romancı” isimli kitapları… Her iki kitap da roman kuramı hakkında önemli tespitlerde bulunuyor. Eco ve Pamuk kendi romanları özelinden giderek, okura “büyük roman”a açılan kapıyı işaret ediyorlar. Biz de bu iki kitaptan hareketle bu sayımızın dosyasını “Roman(cı) Ne Söyler?” başlığıyla ele aldık. Romancının “söyledikleri” ile romanının “söyledikleri” bağlamında bir okuma denemesi çıktı ortaya. Şaban Sağlık “Açık Hikâyeden Örtük Hikâyeye: İtiraflar ve İyi Taraflar”, Necip Tosun “Eserleri Karşısında Yazarın Tutumu”, A. Esra Yalazan “Genç, Saf ve Düşünceli Romancıların İtirafları” ve Mehmet Öztunç “Amatör Romancıdan Kurama, Saf Kuramcıdan Romana: Eco ve Pamuk” başlıklı yazılarıyla dosyamıza katkıda bulundular.

Kasım sayımızın asıl sürprizi Orhan Pamuk röportajı oldu. Pamuk, Semih Gümüş ve Murat Gülsoy’un sorularını cevapladı. Oldukça ufuk açıcı uzun bir söyleşi okunmak için sizleri bekliyor.

“Bir romancı olarak kendinizi nasıl görüyorsunuz? Saf mı? Düşünceli mi?” diye sorduk. Sorumuza Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Sadık Yalsızuçanlar ve Güray Süngü cevap verdi…

Bu sayımızın şairleri; Elif Nuray, Leyla Karaca Tok, Abdullah Eraslan ve Tuba Gülşen Doğru. Dört şiiri de beğeniyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Saliha Malhun ve Murat Taş bu sayımıza öyküleriyle katkıda bulundular. Saliha Malhun’un yeni öykü kitabı 2012 yılı başında Anatolia Kitap’tan çıkacak. Şimdiden bunun da müjdesini vermiş olalım… Semiha Kavak’ın “Edebiyat ve Vizyon” başlıklı yazısı da özellikle okunmayı hak eden bir yazı.

“Ödülün Hikâyesi” köşesinde bu ay V.B.Bayrıl yazdı. Bayrıl, 1992 Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü kazanan kitabı “Melek Geçti”nin hikâyesini yazdı. Zevkle okunacak bir yazı çıktı ortaya.

Alperen Köseoğlu çizimleriyle kapağımıza renk kattı.

Son olarak, Kalender Tufan “künye” köşesinde kitapların ve Seda Ülke “devran” köşesinde sanat ve edebiyatın izini sürdü.

Gelecek sayılarda buluşmak ümidiyle…

Sayilarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir