menü


Sayı-40 : Ağustos 2011

Ülke gündemi “şike depremi” ile sarsılıyor. Bizse sizi şu Ağustos sıcağından edebiyatın serin iklimine davet ediyoruz, elinizde tuttuğunuz 40. sayımızla… Dünya o kadar kirletildi ki, temiz kalabilen tek faaliyet alanı edebiyat ve edebiyat dergiciliği… Çünkü edebiyatta “şike” olmaz!

Bu sayımızda da zevkle okuyacağınıza inandığımız şiirlere yer verdik. Bu ayki şairlerimiz; Nergihan Yeşilyurt, Yusuf Bal, Leyla Karaca, Elif Nuray, Sevda Zeynep Karadağ ve Müesser Yeniay. Nergihan Yeşilyurt’un “bûselik güneşi” isimli şiiri özellikle okunmayı hak eden bir şiir. Bu ayki dosya konumuz kapakta da belirttiğimiz gibi; Türkçe… Tüm yönleriyle Türkçeyi ele aldık. Dilimizin günümüz ortamındaki konumunu irdelemeye çalıştık.

Haydar Ergülen, şiirimizdeki Türkçeyi yazdı şiir kokan yazısında. Felsefe doçenti Vefa Taşdelen, felsefe dili olarak Türkçenin imkânlarını inceledi. Feyza Hepçilingirler, İngilizceden olan rahatsızlıklarını dile getirdi. Selçuk Küpçük, “dil devrimi”nin Türkçeye olan olumsuz yansımalarına dikkat çekti. Usta kalem Berat Demirci, “Türkçenin kısa tarihi”ni yazdı. Edebiyat profesörü İsmail Çetişli, “millet-kültür bağlamında dil”i inceledi. Ata Çatıkkaş, Türkçenin inceliklerine dikkat çekti.

Gülşah Elikbank; Feyza Hepçilingirler, Oktay Sinanoğlu, Nihad Sami Banarlı gibi isimlerin dil üzerine kaleme aldıkları kitapları inceledi. “Ödülün hikâyesi” köşesinde bu ay Necip Tosun yazdı. Necip Tosun TYB Hikâye ödülünü almış olan kitabı “otuzüçüncü peron”un hikâyesini anlattı. Fuat Ata “insanat” köşesinde yeni bir karikatürüyle yer aldı. Alperen Köseoğlu sayımıza özel çizimiyle, kapağımıza renk kattı.

Son olarak yine Kalender Tufan “künye” köşesinde kitapların ve Seda Ülke “devran” köşesinde sanat ve edebiyatın izini sürdü.

Gelecek sayılarda buluşmak ümidiyle…

Sayilarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir