menü


Sayı-1 : Mayıs 2008

Temrin dergisi, bu ilk sayısıyla yayın hayatına ve okuyucularına "merhaba" demiş oluyor. Her "merhaba", hayata dair bir ümittir; ayağa kalkmak ve ayakta durmak istemektir.

Edebiyatın her devirde insan ruhunu okşayan bir yanı var. Her dergi, Cemil Meriç'in ifadesiyle "hür tefekkürün kalesidir." Bundandır ki her derginin mutlaka söylediği/söyleyeceği bir şey vardır. "Gök kubbe altında söylenmemiş söz yoktur." denir. Bu cümle bir açıdan bakınca doğru… İfadenin işaretlediği manaya diğer taraftan bakınca şu karşımıza çıkar: "Yeni söz söylemek kadar, farklı tarzda söylemek de önemlidir." Aslında söylenenler, aşağı yukarı aynıdır da söyleyiş şekli farklıdır.

Yazıyı önemseyen, "oku" emrini en geniş anlamıyla hayatının merkezine alan insanların, yüceltmeyi ve süreklilik kazandırmayı hedeflediği bu dergi, edebiyatımıza yeni yetenekleri kazandırabilirse kendini bahtiyar sayacaktır. Heyecan, içtenlik ve özveri duygularının karışımından doğan bu girişimin, edebiyatımıza yeni bir soluk getirmesini diliyoruz.

Temrin Dergsi'nin Mayıs 2008 sayısında bulabilecekleriniz...

Şiir

Merdiven/Ali Osman Dönmez
Dağ Kuşu/Kalender Yıldız
Şiir Bitti/Uğur Nail Uzunok

Öykü

Puslu Metruk Ev/Nazan Koral
Köy Gofreti/Sibel Giray Özşirin

Deneme

Vaveyla/Hüseyin Bayçöl
Heykelli Park/Hüdayi Can
Günlüklerle Baş Başa/Şeref Yılmaz
Kiralık Ağlayıcılar/Berat Demirci
İnsan Kendini Yazar/Ahmet Albayrak
Unutmak Hatırlamak ve Affetmek Üzerine/Selma Ayerdem
Ahde Vefa/Semra Topçu

Makale

Edebiyat Kavramı Üzerine/Tahsin Yıldırım

Eleştiri

Savaş İkinci Perdede Çıkacak/Reyhane Kemerli
Bir Avuç Toprak/Nazmiye Denizer

Gezi

Yedi Tepeli İstanbul'un Yedi Kuleli Zindanları/M. Sami Şimşek

Sayılarduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir