menü


Temrin Dergisi Tataristan Basınında

Aylık düşünce ve edebiyat dergisi Temrin, 7. Sayısında Tatar milli şairi Abdullah Tokay’ın bilinmeyen bir yönüne dikkat çekmişti. Türkiye Türkçesinde şiirler yazan Abdullah Tokay’ın ilk Türkçe şiirini yayımlamış ve ileriki sayılarda bunları parça parça yayımlayacağını duyurmuştu.

Temrin’in bu dosyası, Tataristan’da geniş yankı buldu. Konuyla ilgilenen Tataristan yetkilileri, Temrin dergisinin iki kardeş halkın edebiyatı için büyük bir hizmet yaptığına dikkat çektiler. Tataristan Abdullah Tokay müzesi yetkilileri söz konusu dosya için son derece duygulandıklarını ifade ederken, Tataristan Yazarlar Birliği, Temrin dergisi için özel bir teşekkür mektubu gönderdi. Dergi yetkililerine "Kadirli kardeşler" şeklinde hitap eden mektup, "Tataristan Yazuçılar Birligi Reisi İ. M. İbrahimov" imzasını taşıyor.

Tataristan’ın en çok satan ve en prestijli gazetelerinden "Vatanım Tataristan" ise, Temrin dergisinin ele aldığı dosyayı sürmanşetten okurlarına "Tokay Türkçe de Yazgan/Tokay Türkçe de yazdı" başlığıyla duyurdu. Temrin dergisi yayın yönetmeni Uğur Uzunok ise konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: "Temrin, serhat şehrimiz Van’da bile ciddi satış rakamlarına ulaştı. Ülke genelinden dergiye gelen yazılar birikmeye başladı. Bunların içinde küçümsenemeyecek sayıda kaliteli yazılar mevcut. Dergiye sahip çıkan ve dergide yazan herkes, bu derginin sahibidir. Bu hareket Türk edebiyatında ilktir. Temrin, zamanı gelmiş bir düşüncenin somut halidir. Bir yılını doldurmadan kardeş ülkelerin edebiyatına katkıda bulunmayı başardı. Dünya edebiyatını da kucaklayan bir misyona sahip olmayı hedefliyoruz."

Temrin dergisi bu sayısında da Kırgız şairi Alikul Osmanov’u ele aldı. Derginin kardeş cumhuriyetlerden farklı konulara dikkat çekeceği bildirildi.

Temrin'in Tataristan Basınında çıkan haberin resimleri: Resim-1  |  Resim-2
Temrin Dergisi'ne gelen teşekkür mektubu: Teşekkür Mektubu

Geriduyurular

Temrin Dergisi'nin Mart-Nisan Sayısı çıktı... Derginin basin bültenini okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi okurlarına müjde! Dergimizin ilk sayilarinda yayinlanan yazilari internet sitemize ekledik. Okumak için tıklayınız

Temrin Dergisi`ni seçkin kitapevlerinden alabilirsiniz. Temrin Dergisi`ni temin edebileceginiz bayilerin listesini görmek için tıklayınız


son sayıziyaretçi sayısı
ferfir