Temrin Ocak-Şubat 2016

Ocak-Şubat 2016

9 TL

Temrin’in bu özel sayısında, Abay’ın değişik temalar üzerine kaleme almış olduğu, önemli fikir ve duygularının izlerini taşıyan güçlü şiirleri ağırlıklı olarak yer alıyor.

Kategori: İki Aylık Edebiyat Dergisi

Yayınevi: Ferfir Yayınları

ISSN: 1308-3244

Barkot: 9771308324006-74

Ebad: 23x22 cm

Temrin dergisi, 75.sayısıyla okur ilgisini çekecek kapsamlı bir içerikle yayın hayatına devam ediyor. Kazakistan’ın değerli ve çok yönlü bir şahsiyetini, edebiyatseverler için gündemine alan dergi, halkının büyük şairi, mütefekkiri, milliyetçisi ve demokrat aydını olan Abay’ı; hazırlanan kapsamlı özel bir sayı ile konunun takipçilerine, düşünce ve edebî boyutlarıyla tanıtmayı amaçlıyor.

Okurları, ana hatlarıyla bilgilendirme amaçlı bir sunuş yazısından başka, bu özel sayının yayına hazırlanmasında emek sahibi olan Ömer Küçükmehmetoğlu’nun kaleminden, bu sayının içeriği ve yayın akışı hakkında hazırlanmış kuşatıcı bir değerlendirme yazısı da ilgiye değer bir izlenim bırakıyor.

Temrin’in bu özel sayısında , Abay’ın değişik temalar üzerine kaleme almış olduğu, önemli fikir ve duygularının izlerini taşıyan güçlü şiirleri ağırlıklı olarak yer alıyor. Zafer Kibar’ın çevirisiyle ‘Nasihat Sözler’, Bakıtjan Maytanov’un ‘Muhtar Avezov’a göre Puşkin ve Abay’, Jusipbek Aymavitov ve Muhtar Avezoy’un ‘Abay’ın Sanatı ve Hizmeti’, Ömirhan Abdimanuli’nin ‘Abay ve Alaşorda’, Serik Negimov’un ‘Kaygı Kaybolur ilimle’ başlıklı yazıları, Abay’ın edebi ve düşünce yönünü öne çıkaran önemli bilgileri içeriyor.

Ayrıca, Abdildabek Salıkbay’ın ‘Kut’, Jañabek Şağatay’ın ‘Ilık Yağmur’, Talaptan Ahmetjan’ın ‘Şerbet’ başlıklı metinleri de bu sayının içeriğinde yer alıyorlar.

Temrin’in, ‘Künye’ adlı köşesinde, yine yeni yayınlanan kitaplar hakkında kısa tanıtımlar, okur istifadesi amacıyla hazırlanıp sunuluyor.

  • YAKINDA

Haberdar Olun!

Copyrights © 2017 Ferfir.