Temrin Eylül-Ekim 2016

Eylül-Ekim 2016

12 TL

Temrin 79. Sayısında bu kez Kırgız edebiyatının zengin birikimini okurlarına özel bir sayı içeriğinde sunmakta. Bu sayının dosya konusu, Kırgızistan aydınlarından yazar ve gazeteci Aydarbek Sarmanbetov.

Kategori: İki Aylık Edebiyat Dergisi

Yayınevi: Ferfir Yayınları

ISSN: 1308-3244

Barkot: 9771308324006-74

Sayfa Sayısı: 60

Ebad: 23x22 cm

Temrin, bilindiği gibi zaman zaman Türk dünyasının edebiyat ve kültür değerlerini sizlere daha yakından tanıtmak amacıyla yetkin araştırmacı yazarların hazırladığı güçlü dosyalarla karşınıza geliyor. Bu yayın geleneğini sürdürmek adına, 79. Sayısında bu kez Kırgız edebiyatının zengin birikimini okurlarına özel bir sayı içeriğinde sunmakta. Bu sayının dosya konusu, Kırgızistan aydınlarından yazar ve gazeteci Aydarbek Sarmanbetov.

Sarmanbetov’un “Malkişi” isimli hikâyesini; Аbdiraim МАMITOV, “Malkişi: Yine Bir Mankurt Hikâyesi” başlığıyla tahlil ediyor. Arça Edebi Ödülünün sahibi şair ve yazar Abdımomun KALBAYEV; yazarın, Turar Yayınevi’nden çıkan “Mekensiz” (Vatansız) kitabı üzerine kapsamlı değerlendirmelerini okurla paylaşıyor. Taalay NURKEMEL, Coomart KADİRALİYEV ile yaptığı söyleşide; Aydarbek’in yazarlık birikim ve edebiyatçı kişiliğini konu edinen yararlı bir görüşme gerçekleştirmiş.

Ömer Küçükmehmetoğlu, “Çağdaş Kırgız Edebiyatının keskin kalemi Aydarbek Sarmanbetov” başlıklı yazısı ile bu sayıya katkıda bulunmakta. Bakıt NIŞANOV’un kaleme aldığı yazı “Meşhur Yazar Aydarbek Sarmanbetov’un Eserleri Hakkında” başlığını taşıyor. Çıntemir Askorov “Vatansız, Vatanseverliğe Çağıran Bir Eserdir” başlıklı inceleme metniyle içerikte yer almakta.

Aydarbek SARMANBETOV imzalı “Düşünce Damlaları” başlıklı yazının yanı sıra “Yazgı” adlı bir hikâye de bu sayıda yer alan diğer edebî metinleri oluşturuyor. Karıbek Baybosunov “Söz Ustası Sayılan Yazar”, Mehmet Ali Gülbahar “Aydarbek Sarmanbetov’un Hikâyeleri Üzerine Bir Edebî Tenkit”, Toktoş ABDİYEVA “Çağdaş Kırgız Edebiyatının Usta Yazarı Aydarbek Sarmanbetov” başlıklı yazılarıyla yazarın edebî profili hakkında kapsamlı bir değerlendirme çalışması yapmışlar. Ayrıca, Mehmet Ali Gülbahar’ın “Ayderbek Sarmanbetov’un Hayatı ve Edebi Kişiliği” başlığıyla sunulan biyografik yazısı okurların istifadesine sunuluyor.

Halit AŞLAR “Kırgızistan’ın Çağdaş Entelektüeli” adlı metniyle Aydarbek SARMANBETOV’un edebi kişiliğini tamamlayan diğer meziyetlerini konu edinmiş.

Bu sayının tek şiiri “ Carpe Diem “ Ahmet Avcı’nın kaleminden okurlara sunuluyor.

Dosya yazılarını yetkin çevirileriyle dilimize kazandıran, Ömer Küçükmehmetoğlu, Mehmet Ali Gülbahar ve Murat Özer’in değerli emekleri teşekküre değecek çalışmalar olmuş.

  • YAKINDA

Haberdar Olun!

Copyrights © 2017 Ferfir.